lących się na ten moment dziedzin medycyny jest właśnie stomatologia.
Jak już powszechnie wiadomo, problemy stomatologiczne dotyczą nie tylko osób dorosłych lub w podeszłym wieku. Przeciętny dentysta przyjmuje do swojego gabinetu coraz więcej młodzieży oraz dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Duża część społeczeństwa jednak nadal nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, ani konsekwencji wynikających z nieodpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. Jak podają wyniki badań przeprowadzonych przez kampanię "9 milionów powodów", 57% osób po 40 roku życia korzysta z usług protetyka. Oznacza to, że ponad połowa badanych posiada braki w uzębieniu, które uzupełniane są za pomocą protez. Nietrudno zatem dojść do wniosku, iż praca dentysty za parę lat może być na wagę złota.
Protetyka i stomatologia
Zarówno stomatologia, jak i protetyka to profesje, które zajmują się zębami. Pierwsza z nich dotyczy jednak naszych naturalnych zębów, podczas kiedy druga z nich to wykonywanie sztucznego uzębienia. Aby za wcześnie nie musieć nosić sztucznej szczęki należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej, jak i regularnie badać stan zdrowia zębów u lekarza dentysty. Podczas badania kontrolnego dentysta sprawdza stan naszej zarówno górnej, jak i dolnej szczęki i informuje pacjenta o tym, czy jest zdrowy, czy też trzeba wykonać u niego jakiś zabieg stomatologiczny - założenie plomby, wymiana dotychczasowego wypełnienia wskutek ukruszenia się dotychczasowego, leczenie kanałowe, czy też czyszczenie kamienia nazębnego. Systematyczność w dbaniu o zęby pozwoli nam cieszyć się zdrowym, pięknym, a przede wszystkim własnym uzębieniem na wiele lat. Chyba każdy z nas o tym marzy, prawda? Właśnie dlatego nie należy dopuszczać do tego, żeby stan któregokolwiek z naszych zębów wymagał jego usunięcia wtedy, kiedy można było go uratować przed ekstrakcją.
Niestety cały czas wiele zabiegów nie
Piękny i zdrowy uśmiech jest najlepszą wizytówką. Coraz częściej młode osoby mierzą się z próchnicą oraz utratą zębów. Stomatologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu nawet osoby, które posiadają spore ubytki mogą liczyć na szybką i bardzo skuteczną pomoc specjalisty.
Dentysta na pierwszej wizycie opracowuje szczegółowy plan leczenia i przedstawia wstępny kosztorys. Niestety cały czas wiele zabiegów nie jest refundowanych.
Protetyka polega na odpowiednim wypełnianiu różnych ubytków. Zabiegi tego typu są niestety dość kosztowne. Wstawienie implantu to zwykle koszt w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ostateczna cena uzależniona jest oczywiście od wielu różnych czynników, na przykład rodzaju użytego materiału, jego ilości oraz zastosowanego wcześniej leczenia.
Bardzo ważne jest aby dzieci już od najmłodszych lat uczęszczały na regularne wizyty do stomatologa. Takie działanie pozwala bardzo szybko oswoić strach przed dentystą oraz zapobiec wielu poważnym problemom w przyszłości.